Het bepalen van een tracé voor de nieuwe hoogspanningsverbinding tussen Diemen en Ens in de Noordoostpolder kost de betrokken partijen de nodige hoofdbrekens. Aan de twee eerder op tafel liggende routes kleven bezwaren, waarna TenneT onlangs een derde alternatief presenteerde, langs de A6. De gemeente Noordoostpolder is er niet blij mee en vindt de Initiatiefgroep Lelylijn aan haar zijde.
Over één ding is iedereen het eens: er moet over twee jaar een nieuwe 380 kilovolt hoogspanningsverbinding komen tussen Diemen en het hoogspanningsstation bij Ens in de Noordoostpolder. Die is hard nodig om rond 2030 een toereikende capaciteit van het stroomnet te hebben. Maar waar? Netbeheerder TenneT en het ministerie van Klimaat en Groene Groei studeren al lange tijd op de route die de hoogspanningsverbinding moet volgen.
Twee oorspronkelijke opties
Er hebben lange tijd twee opties op tafel gelegen; elk daarvan met voors en ook belangrijke tegens.
Optie 1, de paarse route, doorkruist het Ketelmeer bij de Ketelbrug en buigt dan naar het oosten naar het hoogspanningsstation bij Ens.
Optie 2, de groene route, steekt het Ketelmeer over via het eiland IJsseloog om bij Ens uit te komen. Deze optie heeft de voorkeur van de Flevolandse overheden.
Bezwaren tegen oorspronkelijke opties
Beide routes kennen echter ook bezwaren. Zodanig zelfs dat TenneT moest vaststellen dat het ministerie dit voorjaar geen voorkeursalternatief voor de nieuwe 380 kV-verbinding kan kiezen. Dat was wel het plan: minister Hermans van Klimaat en Groene Groei had daartoe de Commissie van de milieueffectrapportage gevraagd om de concept-milieueffectrapportage voor het project te beoordelen. Hun bevindingen laten echter geen ruimte voor een voldoende verantwoorde keuze, is nu de stand van zaken.
Bij optie 1 is het risico (te) groot dat vogels in het Natura 2000-gebied Ketelmeer en Vossemeer rond de oostelijke aftakking tegen de stroomdraden vliegen. Te dicht langs Schokland is ongewenst vanwege de aantasting van het landschap rond dit UNESCO-werelderfgoed.
De passage in optie 2, ten oosten van het slibdepot van Rijkswaterstaat bij IJsseloog stuit op veiligheidsbezwaren. In dat depot ligt ook slib met munitie die kan reageren op de hoogspanningsleidingen.

Optie 3 langs de A6
Netbeheerder TenneT onderzoekt daarom een derde tracévariant, die Schokland en IJsseloog omzeilt. Dit tracé volgt de snelweg A6 tussen Lelystad en Emmeloord, passeert het Ketelmeer ter hoogte van de Ketelbrug en buigt dan noordelijk om Schokland heen.
Gemeente Noordoostpolder is echter faliekant tegen de derde optie. Dat tracé past niet in de gemeentelijke plannen voor de toekomstige uitbreiding van Emmeloord. Daarbij hoopt Noordoostpolder in de toekomst eindelijk aangesloten te worden op het spoornet, met de Lelylijn. Die spoorlijn zou ook parallel aan de A6 moeten komen, en de toch al onzekere toekomst van het spoorproject wordt er niet beter op als de nieuwe hoogspanningsverbinding die ruimte in beslag neemt. Niet verrassend is dat de gemeente de Initiatiefgroep Lelylijn aan haar zijde vindt bij haar bezwaren tegen het nieuw voorgestelde tracé.
TenneT: optie 3 kan naast Lelylijn
Als meest recente zet in dit steekspel verklaarde TenneT op 31 maart dat hun A6-tracévariant nog naast de snelweg én de Lelylijn past. Zolang er maar 700 meter afstand blijft tussen de nieuwe hoogspanningsverbinding en het toekomstige spoortraject moeten weg, spoor en stroom daar naast elkaar kunnen lopen. Die visie is tegengesteld aan die van de Initiatiefgroep Lelylijn.
Zienswijzen
Optie 3 langs de A6 is niet eerder onderzocht. Daarom zijn er een extra milieueffectrapportage en andere aanvullende onderzoeken nodig. Vooruitlopend hierop heeft TenneT het nieuwe plan tot 15 mei ter inzage gelegd. Daarna kunnen zienswijzen worden ingediend bij de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Dit najaar wordt een ontwerp-voorkeursbesluit verwacht, in 2026 gevolgd door een voorkeursbeslissing.
De gemeente Noordoostpolder is er al uit. Die heeft bekendgemaakt de nieuwe route ‘resoluut niet’ te willen.












