Het wegverkeer, de luchtvaart en het gebruik van de elektrische fiets laten een duidelijke groei zien. Dat blijkt uit het Mobiliteitsbeeld 2025 van het Kennisinstituut voor Mobiliteitsbeleid (KiM). Het instituut analyseerde de ontwikkelingen in personenmobiliteit en goederenvervoer van het afgelopen decennium en kijkt vooruit naar mogelijke trends voor de komende vijf jaar.
Volgens het KiM nam de totale afgelegde afstand van gemotoriseerd wegverkeer in 2024 toe tot 137,5 miljard voertuigkilometers. Dat is 2,5 procent meer dan in 2023 en voor het eerst hoger dan voor de coronapandemie. Het overgrote deel hiervan komt voor rekening van personenauto’s. Het KiM verwacht dat deze afstand tussen 2024 en 2030 verder oploopt. Het KiM raamt ook de mogelijke ontwikkeling van verschillende vervoerwijzen in de komende 5 jaar aan de hand van 3 scenario’s: een minder-, basis-, en meer-scenario. In het basis-scenario gaat het bij het gemotoriseerd wegverkeer om een groei van 9 procent, in het minder-scenario om 7 procent en in het meer-scenario om 11 procent.
Luchtvaart
Ook de luchtvaart trok verder aan. Het aantal vliegtuigpassagiers van, via of naar Nederlandse luchthavens steeg van 71,3 miljoen in 2023 naar 76,2 miljoen in 2024. Dat is een toename van 7 procent. Het niveau van vóór de coronapandemie, 81,2 miljoen reizigers in 2019, is nog niet bereikt, maar de raming voor 2030 ligt met 91 miljoen passagiers boven dat oude record. Deze groei komt volgens het KiM voort uit een hogere bezettingsgraad per vlucht, waarbij al rekening is gehouden met de bestaande capaciteitslimieten op de luchthavens.
Openbaar vervoer
Het gebruik van de trein nam in 2024 toe ten opzichte van 2023. Voor bus, tram en metro was sprake van een stijging van 8 procent. In de raming voor 2030 laat het basis-scenario voor treinvervoer een groei zien van 6 procent ten opzichte van 2024. Het meer-scenario komt uit op 12,5 procent groei, terwijl het minder-scenario een lichte daling van 0,5 procent laat zien. Voor bus, tram en metro wordt in twee van de drie scenario’s juist een krimp voorzien. Het basis-scenario komt uit op een daling van 1,5 procent en het minder-scenario op een daling van 8,5 procent. Alleen in het meer-scenario is sprake van een groei van 11,5 procent. De geplande bezuiniging op de Brede Doeluitkering, die op dit moment is uitgesteld maar niet definitief van tafel is, speelt daarbij een rol.
Fiets en lopen
Voor lopen en fietsen ontbreken cijfers over 2024. Wel constateert het KiM dat het aandeel van de elektrische fiets al jaren stijgt. In de periode 2023 tot 2030 verwacht het instituut dat het totale fietsgebruik met 8 procent toeneemt. Dat komt vooral door de sterke groei van het e-fietsgebruik, dat naar verwachting met 40 procent stijgt. Het gebruik van de gewone fiets neemt in dezelfde periode naar verwachting af met 11 procent.
Goederenvervoer
De omvang van het goederenvervoer op Nederlands grondgebied nam in 2024 toe met 3,4 procent. Wegvervoer groeide met 4 procent, binnenvaart met 1,6 procent en buisleidingenvervoer met 8,1 procent. Spoorvervoer vormde de uitzondering met een daling van 4,8 procent.
Voor de periode tot 2030 verwacht het KiM een totale krimp van 5 procent in het binnenlandse goederenvervoer. Dat komt vooral door een afname van het vervoer van droge bulk zoals kolen en ertsen, en vloeibare bulk zoals aardolie en olieproducten. Containervervoer groeit naar verwachting wel. Per saldo resulteert dit toch in een daling. Voor het internationale goederenvervoer wordt een krimp van 9 procent voorzien. Dit houdt verband met een verwachte daling in de zeehavenoverslag. De raming hiervan is onzeker , onder meer door instabiliteit in de internationale handel.
Bereikbaarheid en verkeersveiligheid
De bereikbaarheid van banen is tussen 2018 en 2024 gemiddeld verbeterd. Daarentegen nam de bereikbaarheid van mbo-, hbo- en wo-instellingen en van ziekenhuizen licht af. Dat geldt voor alle modaliteiten: auto, ov en fiets. Deze veranderingen hangen volgens het KiM vooral samen met verschuivingen in het aantal locaties van banen, onderwijsinstellingen en ziekenhuizen.
In 2024 kwamen 675 mensen om bij verkeersongevallen, negen minder dan in 2023. Fietsers vormden opnieuw de grootste groep slachtoffers met 246 doden.
Emissies en wagenpark
De broeikasgasemissies van het wegverkeer daalden in 2024 met 5 procent ten opzichte van 2023. De totale uitstoot van stikstofoxiden en fijnstof door mobiliteit bleef gelijk.
Het aandeel voertuigen met stekker in het Nederlandse wagenpark groeide in 2024 sterk. Het aantal plug-in hybrides nam toe met 42 procent, terwijl het aantal volledig elektrische personenauto’s met 28 procent toenam. Aan het einde van dat jaar bestond 10 procent van het wagenpark uit auto’s met een stekker.












